preloader
Przejdź do głównej treści

ul. Niemierzyńska 17 Szczecin

Czcionka:

Kontrast:

Infrastruktura

Nowoczesne zaplecze dydaktyczne

 

Technikum posiada 20 sal dydaktycznych, w tym 9 wyposażonych w urządzenia do realizacji przedmiotów zawodowych oraz 11 dostosowanych do nauki przedmiotów ogólnokształcących. Na nowo wyremontowanym poddaszu znajdują się klasy językowe  oraz stanowiska do nauki przedmiotów zawodowych takich jak: Aplikacje Desktopowe i Mobilne, Tworzenie Systemów i Aplikacji Internetowych, Urządzenia Techniki Komputerowej, Systemy Baz Danych. Piętro drugie to bogate zaplecze do nauki przedmiotów zawodowych oraz rozwijania zainteresowań z zakresu IT.            

Nasze zaplecze obejmuje między innymi:

Pracownię Eksploatacji Urządzeń Komputerowych, w której mieści się 6 nowoczesnych stanowisk ze stołami serwisowo - diagnostycznymi wykonanymi w technologii ESD. Dodatkowo pracownia wyposażona jest w urządzenia pomiarowe i testujące oraz profesjonalne zestawy narzędzi monterskich. Uczniowie uczą się montażu komputerów z części i podzespołów, badania i diagnostyki komputerów, naprawy urządzeń komputerowych i elektronicznych. Nieodzownym elementem pracy są też stacje lutownicze wraz z akcesoriami do nauki naprawy i montażu zestawów elektroniki.

Do dyspozycji uczniów pozostają urządzenia mobilne, cyfrowe aparaty fotograficzne, tablety graficzne, urządzenia drukujące i wielofunkcyjne do prowadzenia zajęć eksploatacji urządzeń peryferyjnych.

W pracowni znajduje się także 13 stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu.

  • Dwie pracownie, w której uczniowie zdobywają praktyczne umiejętności  z zakresu Administrowania Systemami Operacyjnymi i Lokalnymi Sieciami Komputerowymi. Kluczowym elementem jest oczywiście sprzęt komputerowy. Każde stanowisko składa się z dwóch komputerów, co umożliwia efektywną naukę oraz testowanie różnych konfiguracji systemowych. Pracownia dysponuje również urządzeniami sieciowymi, co pozwala na symulację realnych środowisk pracy serwerów i stanowisk końcowych. Uczniowie do dyspozycji mają komputer, pełniący rolę serwera oraz laptopy, pełniące rolę klientów.   Ważne jest także oprogramowanie, gdyż uczymy pracy na różnych systemach operacyjnych, takich jak Windows czy Linux. Zaawansowany sprzęt sieciowy umożliwia ćwiczenie w konfigurowaniu i zarządzaniu sieciami. W tych pracowniach skupia się wiedza zdobyta na wielu przedmiotach, uczeń zaczyna ją wykorzystywać w praktyce, rozwija ich umiejętności analityczne i techniczne w zakresie administracji systemami operacyjnymi. A co najważniejsze, pracownie prowadzone są przez doświadczonych nauczycieli, którzy wspierają uczniów w nauce i praktycznych zadaniach. Sprzęt oraz oprogramowanie spełniają wymagania egzaminacyjne.

  • Pracownię przystosowaną do prowadzenia zajęć z zakresu Witryn i Aplikacji Internetowych oraz Tworzenia Stron i Aplikacji Internetowych. To nowoczesna przestrzeń edukacyjna wyposażona w zaawansowane oprogramowanie do obróbki grafiki 2D i 3D, co umożliwia uczniom zdobycie kluczowych umiejętności związanych z projektowaniem stron internetowych oraz przygotowaniem do egzaminu INF.03. W sali odbywają się również zajęcia z zakresu obróbki filmów  oraz projektowania przestrzennego, dzięki czemu uczeń ma możliwość wszechstronnego rozwoju w dziedzinach technologii multimedialnych oraz projektowania graficznego. Dzięki tym nowoczesnym rozwiązaniom, nasi uczniowie są doskonale przygotowani do wyzwań współczesnego rynku pracy w branży IT i mediów cyfrowych.

  • Pracownię, w której odbywają się zajęcia z Montażu Lokalnych Sieci Komputerowych. To tu uczniowie uczą się, jak tworzyć i zarządzać sieciami z wykorzystaniem skrętki oraz spawania włókien światłowodowych, co pozwala na budowę nowoczesnych i szybkich połączeń sieciowych. Mieści się tu także Szkolna Akademia Cisco. Dzięki temu uczniowie mają możliwość zdobywania wiedzy z zakresu sieci komputerowych oraz uzyskania certyfikatów Cisco, uznawanych na całym świecie, co otwiera im drzwi do kariery w branży IT. Sala wyposażona jest w zarządzalne przełączniki i routery, wysokiej klasy urządzenia sieciowe od renomowanych producentów, takich jak: Cisco, TP-Link, Mikrotik i Asus. Sprzęt ten pozwala na naukę konfiguracji zaawansowanych funkcji sieciowych, zarządzanie ruchem danych, ustawiania reguł dostępu oraz monitorowanie sieci w czasie rzeczywistym. Dzięki nowoczesnym narzędziom do spawania światłowodów uczniowie mają możliwość nauki pracy z najbardziej zaawansowanymi technologiami transmisji danych, co przygotowuje ich do pracy z szybkimi połączeniami internetowymi.

  • Nowoczesną pracownię Technologii 3D, w której uczniowie mają możliwość nauki i pracy z zaawansowanym sprzętem do projektowania oraz druku trójwymiarowego. Uczniowie uczą się tworzyć przestrzenne modele, drukować je przy użyciu drukarek 3D oraz dokonywać ostatecznej obróbki wydruków. Bogate wyposażenie: Licencja edukacyjna Rhino7 – umożliwia pracę na zawansowanych narzędziach i pozwala na prowadzenie profesjonalnych zajęć z oprogramowaniem 3D; Drukarki SLA i FDM – to drukarki żywiczne i termoplastyczne firm Zortax oraz Bambu Lab, co pozwala na tworzenie precyzyjnych modeli o wysokiej jakości. Sala przystosowana jest również do postprocessingu modeli 3D, w tym malowania i wykańczania druków. Pozwala to na naukę pełnego cyklu produkcji modeli. Uczniowie otrzymują tu przestrzeń do rozwijania swojej kreatywności, jednocześnie ucząc się nowoczesnych technologii, by móc wykorzystać je w przyszłości. W pracowni odbywają się również zajęcia dodatkowe dla uczniów uzdolnionych, szczególnie zainteresowanych tematyką 3D, rozwijające zarówno umiejętności techniczne, jak i artystyczne. Jest to miejsce, gdzie odbywają się projekty edukacyjne organizowane we współpracy z fundacjami i stowarzyszeniami angażującymi uczniów w działania na rzecz lokalnej społeczności. W ramach wsparcia prowadzone są też warsztaty z druku 3D dla dzieci i młodzieży w trudnej sytuacji oraz seniorów chcących rozwijać swoje kompetencje techniczne.

  • Pracownię Systemów Operacyjnych i  szeroko pojętej Informatyki wyposażoną w nowoczesny sprzęt i oprogramowanie, co stwarza idealne warunki do zdobycia kompetencji z zakresu zarządzania systemami, wirtualizacji oraz programowania. Uczniowie mają możliwość pracy na 16 stanowiskach, gdzie poznają różne systemy operacyjne, w tym popularnych środowisk takich jak Windows czy Linux. Nauka zorganizowana w dwugodzinne bloki obejmuje zarówno instalację, jak i zarządzanie systemami operacyjnymi w praktyce. Sala wyposażona jest w narzędzia do wirtualizacji, które pozwalają na uruchamianie wielu systemów operacyjnych na jednej maszynie. Dzięki temu uczniowie mogą eksperymentować z różnymi środowiskami i uczyć się zarzadzania złożonymi konfiguracjami systemowymi w sposób bezpieczny i wydajny. Pracownia jest doskonale przystosowana do nauki programowania oraz administracji sieciowej i systemowej. Uczniowie uczą się tworzenia oprogramowania, automatyzacji procesów zarządzania sieciami i systemami informatycznymi. Mają do dyspozycji narzędzia takie jak Vmware i VirtualBox, które umożliwiają tworzenie i zarzadzanie wirtualnymi maszynami, co jest nieocenione w procesie nauki systemów operacyjnych i technologii chmurowych. Uczniowie instalują i konfigurują system, zakładają konta użytkownikom, modyfikują grupy, zarządzają przestrzenią dyskową i uprawnieniami, przeprowadzają hardering Linuxa za pomocą programu WAZUH. Sala pozwala na instalację i konfigurację usług sieciowych takich jak: WWW Apache2, DNS bind9, SAMBA, drukowanie CUPS. Wysokowydajne komputery oraz infrastruktura sieciowa pozwalają na płynne działanie wirtualnych środowisk i realizację złożonych projektów informatycznych. Zajęcia nastawione są na praktyczne zastosowanie wiedzy. Uczniowie mają możliwość pracy na rzeczywistych projektach, ucząc się rozwiązywania problemów, które mogą napotkać w środowiskach zawodowych.

  • Pracownię Programowania i Robotyki, która jest nowoczesną przestrzenią wyposażoną w 16 stanowisk, łączącą w sobie naukę programowania z praktycznym zastosowaniem technologii w robotyce. Wyposażona w najnowsze komputery, zestawy do nauki programowania oraz roboty edukacyjne, pracownia ta daje możliwość zdobywania umiejętności przyszłości. Uczniowie mogą programować własne aplikacje, gry, a także tworzyć roboty i nimi sterować. W przestrzeni tej można rozwijać zainteresowania w dziedzinie automatyki, sztucznej inteligencji oraz loT (Internetu Rzeczy), jednocześnie doskonaląc swoje umiejętności programistyczne w popularnych językach, takich jak: Python, Java, Java Script, PHP czy C++. Dajemy uczniom możliwość eksperymentować z rzeczywistymi projektami, które mają zastosowanie w życiu codziennym i przemyśle. Pracownia Programowania i Robotyki to miejsce, które inspiruje i przygotowuje do wyzwań przyszłości.

Wszystkie sale dydaktyczne są przestronne i nowoczesne. Wyposażone w monitory  oraz tablice interaktywne z oprogramowaniem. Dzięki dobrze zorganizowanej przestrzeni i zapleczu technicznemu uczniowie są doskonale przygotowani, by stawić czoło technologicznym wyzwaniom przyszłości.

Dodatkowo dysponujemy bogatym zapleczem chemicznym i fizycznym. 
Na nowoczesnym poddaszu mamy do dyspozycji atelier fotograficzne usytuowane na przestronnej antresoli. Jest ono wyposażone w tła, lampy studyjne i aparaty fotograficzne. Dzięki takiemu zapleczu koło fotograficzne może prężnie działać. W tej samej sali mamy do dyspozycji kącik relaksacyjny - mobilne domki z wygodnymi kanapami dają możliwość relaksu i wyciszenia. Znajduje się tam też przestrzeń do prowadzenia zajęć aktywizujących i relaksacyjnych.

W pracy wykorzystujemy również salę wykładową (konferencyjną), która pomieści około 100 słuchaczy. Bazę sportową technikum stanowią: sala gimnastyczna, siłownia, dwa boiska wielofunkcyjne oraz stoły tenisowe na dziedzińcu szkolnym. Podczas przerw odpoczywamy na wygodnych ławkach i pufach rozmieszczonych na korytarzach szkolnych.

Do dyspozycji uczniów, rodziców i nauczycieli mamy bibliotekę szkolną, w której znajduje się bardzo duża ilość woluminów. Wszystko to  skatalogowane w najnowszym systemie bibliotecznym. Oprócz obowiązkowych lektur w swoich zasobach posiadamy aktualne nowości czytelnicze. Na miejscu można też skorzystać z komputerów, drukarek i ksero. W bibliotece wyodrębnione jest miejsce, gdzie można odrabiać prace domowe oraz przygotować się do zajęć.

Stały monitoring wewnętrzy i zewnętrzny oraz nowoczesna ochrona przeciwpożarowa gwarantują pełną ochronę uczniów oraz mienia szkolnego.

 

Obejrzyj nasze pracownie komputerowe