banner_subpage.png


Wizyta w muzeum

        W sobotę 2 września grupa uczniów z klasy 3TaG obejrzała czasową wystawę „Stettin/Szczecin – jedna historia” w Muzeum Narodowym w Szczecinie przy Wałach Chrobrego. W zwiedzaniu przydatny okazał się quiz do wystawy przygotowany przez organizatorów (dostępny na stronie https://muzeum.szczecin.pl/images/Quiz_pytania.pdf). Uczniowie dowiedzieli się, że Muzeum Narodowe w Szczecinie jest spadkobiercą dwóch przedwojennych szczecińskich muzeów: Muzeum Miejskiego (Museum der Stadt Stettin) oraz Pomorskiego Muzeum
Krajowego (Pommersches Landesmuseum). Obecnie w Szczecinie znajduje się jedynie ułamek przedwojennych zbiorów. Znaczna ich część  została wywieziona w głąb Niemiec. Od 1999 r. wiele prac trafiło do Greifswaldu, gdzie stały się podstawą kolekcji tamtejszego muzeum.

         Wystawa „Stetin …” eksponuje wiele interesujących dzieł malarzy polskich i niemieckich z XIX  i XX wieku. Tematyka jest bardzo różnorodna: od portretów, pejzaży, scen martyrologii narodu polskiego (np. „Na etapie” Jacka Malczewskiego), wielkich postaci historycznych (np. „Bolesław  Śmiały” Wacława Szymanowskiego), poprzez rodzinny folklor (np. ”Zaręczyny” Włodzimierza Przerwy-Tetmajera), polskie i zagraniczne krajobrazy (np. „ Pejzaż  z wiatrakiem” Wojciech Gersona) po martwą naturę, taniec, sport (w picassowsko-witrażowej stylistyce „Mecz footbolowy” Teresy Tyszkiewiczowej). Na wystawie zaprezentowano też rzeźby, m. in. miniaturę fragmentu pomnika-fontanny, która była symbolem Szczecina jako hanzeatyckiego miasta handlu, żeglugi i przemysłu.

        Uczniom podobały się prace Jacka Malczewskiego i jego syna Rafała oraz dzieła przedstawiające przyrodę.

Zachęcamy do zwiedzenia tej wystawy, która będzie prezentowana tylko do 14 listopada 2021 r. (w soboty zwiedzanie bezpłatne).

muzeum1.jpg

muzeum2.jpg

muzeum3.jpg