banner_subpage.png


Wszystko dobre, co się dobrze kończy… czyli podsumowanie programu Erasmus+ w Technikum Technologii Cyfrowych w Szczecinie

 

Po trzech latach intensywnej pracy, która towarzyszyła wspaniałej przygodzie, jaką była współpraca międzynarodowa w ramach programu Erasmus+, nadszedł czas na podsumowanie działań. W latach 2019-2022 szkoła realizowała dwa projekty międzynarodowe, które wraz z zakończeniem roku szkolnego dobiegły końca. Oba, mimo że w ramach tego samego programu, dotyczyły innych dziedzin i  inaczej przebiegał proces ich realizacji.

Historia projektu „Nie dla przemocy i dyskryminacji” sięga cztery lata wstecz, kiedy to pisałam wniosek, zastanawiając się, jak ułoży się współpraca w partnerstwie obejmującym aż 5 krajów różnych pod względem historycznym, kulturowym i religijnym. Turcja, Grecja, Włochy i Rumunia to mieszanka, która musi gwarantować wyzwania, niezapomniane wrażenia i bogactwo doświadczeń. I tak faktycznie było, mimo różnic nas dzielących, projekt pokazał, że wszyscy mamy takie same potrzeby bycia akceptowanym, szanowanym; że szerokość geograficzna nie robi różnicy dla, wydawałoby się, oklepanych wartości takich jak przyjaźń, tolerancja, a zwyczajny uśmiech i otwartość na drugiego człowieka ratuje niejedną sytuację. W ramach projektu współpracy szkół 24 uczniów oraz 9 nauczycieli miało okazję bezpośrednio wziąć udział w tygodniowych wyjazdach do Samsun, Teb, Vieste i Satu Mare. Pierwsza z mobilności miała miejsce tuż przed wybuchem pandemii – w grudniu 2019 roku i był to wyjazd to Turcji. Wyjazd, który był dla mnie, jako głównego koordynatora całego projektu mocno stresujący, gdyż nie wiedziałam, czego mogę się po pozostałych koordynatorach spodziewać, nie wiedziałam, jakimi są ludźmi i czy złapiemy wspólny „flow”. Moje obawy okazały się niesłuszne – miałam duże szczęście do ludzi, z którymi przyszło nam współpracować, i to jak się później okazało aż przez trzy lata. Jeszcze podczas wizyty w Samsun ustaliliśmy termin następnej mobilności – w Grecji – która, niestety, przekładana była aż dwukrotnie i ostatecznie doszła do skutku we wrześniu 2021 t.j. prawie dwa lata później. Realizacja projektu podczas pandemii wymusiła na nas przeorganizowanie wszystkich dotychczasowych założeń i planów – projekt formalnie został wydłużony o rok, tak, by można było faktycznie zrealizować i odbyć wszystkie zagraniczne wizyty. Choć była możliwość odbywania mobilności „na łączach” zależało nam na faktycznych wyjazdach.  Każdy taki wyjazd to niezapomniane wspomnienia ze wspólnych spotkań, odwiedzonych miejsc, ale też, oczywiście, wiedza nt. zjawisk przemocy i dyskryminacji, sposobów radzenia sobie z nimi oraz sposobów na wyrównywanie szans.

Szkoły techniczne mają również możliwość realizacji projektów, w ramach których uczniowie odbywają praktyki za granicą, i jako technikum informatyczne postanowiliśmy z takiej możliwości skorzystać.
W minionym roku szkolnym aż 40 uczniów wraz z opiekunami wyjechało na miesięczne praktyki zawodowe do Granady w Hiszpanii w ramach projektu „Rozwijaj umiejętności technologiczne
w multikulturowej Europie”. W ramach czterotygodniowego pobytu uczniowie mieli okazję nie tylko poszerzyć swoje umiejętności zawodowe, stworzyć grę komputerową Zombie Poland, ale również poznać kulturę i geografię regionu Andaluzja. W czasie wolnym „oddychaliśmy” Hiszpanią, zwiedzając Nerja, Rondę, Sevillę, Alhambrę, próbując lokalnych specjałów czy podziwiając tancerzy podczas flamenco.

W pełni zgadzam się z powiedzeniem „Erasmus zmienia życie, otwiera umysły” – podglądając inne kultury uczymy się życia, otwieramy na odmienność i różnorodność. I do końca nie wiemy, jakie efekty przyniesie to w krótszej czy dłuższej perspektywie.

Dla TTC Erasmus+ experience to ogromny budżet na realizację projektów – prawie 140 000 euro, to
6 zrealizowanych wyjazdów (4 – tygodniowe oraz 2 – miesięczne), jedna wizyta partnerskich szkół
w Szczecinie, 18 lotów, 12 lotnisk, to tysiące pokonanych kilometrów, jedne zagubione dokumenty, jedna wizyta w ambasadzie Włoch w Berlinie. To kilkanaście wystaw fotograficznych prezentujących wyjazdy we wszystkich partnerskich szkołach, to niezliczone spotkania beneficjentów z innymi uczniami, rodzicami by mówić o zdobytej wiedzy i doświadczeniach, to tematyczne wykłady, cykliczne Erasmus Awereness Days, to dwa wywiady TV, 3 artykuły w lokalnej prasie. To setki zaangażowanych osób w 6 różnych krajach, to niezapomniane wrażenia, przeróżne emocje, znajomości i trwałe przyjaźnie. To trzy lata intensywnej pracy, ale również satysfakcji i zadowolenia.

Dziękując wszystkim biorącym udział w realizacji projektu beneficjentom, nauczycielom, rodzicom, jako szkoła mówimy „tak” dla kolejnych przedsięwzięć w ramach Erasmus+ w niedalekiej przyszłości.

 

 Koordynator programu E+ w TTC

                                                                                                        Izabela Stępień

 

Linki do materiałów:

„Nie dla przemocy i dyskryminacji” fotomagazyn z każdej z wizyt

https://online.fliphtml5.com/gwden/crmw/

https://online.fliphtml5.com/gwden/dxsi/

https://online.fliphtml5.com/gwden/hnkt/

https://online.fliphtml5.com/gwden/jxsu/

https://online.fliphtml5.com/gwden/rfxf/

„Rozwijaj umiejętności technologiczne…” gra Zombie PL

https://arcanstudios.itch.io/zombie-poland